انجمن ماورانت

آموزش تخصصی کامپیوتر و IT

ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نکاتی که برای جستجوی گوگل لازم است
۱۰-۱۵-۱۳۹۲, ۰۵:۴۲ عصر
ارسال: #1
نکاتی که برای جستجوی گوگل لازم است
این نکات از ساده‌ترین نکات مربوط به جستجو است، اما دانستنشان برای کسی که می‌خواهد در اینترنت جستجو کند، از نان شب هم واجب‌تر است!
همانطور که می‌دانید، گوگل (Google) و هر موتور جستجوی دیگری به سایت‌های مختلف سر می‌زند و کلمات کلیدی موجود در صفحات سایت‌ها را در بانک اطلاعاتی خود ذخیره (cache) و سپس دسته‌بندی یا در اصطلاح، index می‌کند. بعد از اینکه این اطلاعات، طبقه‌بندی شد، حالا می‌شود امکانات بسیاری را در جستجو در نظر گرفت.
ساده‌ترین آن‌ها این است که صفحاتی لیست شوند که یک کلمه خاص در آن‌ها موجود است.
یا مثلاً صفحاتی که در عنوان (title) آن‌ها یک کلمه خاص وجود داشته باشد.
و یا صفحاتی که در آدرس آن‌ها فلان کلمه باشد و ...
و یکی از مهم‌ترین‌های آن‌ها که موضوع اصلی صحبت ماست، این است که از موتور جستجو بخواهیم فقط در بین صفحات یک سایت خاص دنبال یک کلمه بگردد. مثلاً در سایت آفتابگردان، دنبال رشته کلمه «اینترنت چگونه کار می‌کند» بگردد.
برای اینکه جستجویتان را محدودتر کنید و سریع‌تر به نتیجه مطلوب‌تر برسید، باید بدانید چطور به گوگل منظورتان را بفهمانید.
گوگل، عملگرهایی را برای خودش تعریف کرده است که اگر در بین کلمات جستجویتان قرار دهید، می‌توانید منظور خاصی را به گوگل بفهمانید.
عملگری که ما نیاز داریم برای جستجو در یک سایت خاص، عملگر :site است.
اگر در کادر جستجوی گوگل، در ابتدای کلمات مورد نظرتان، کلمه کلیدی site و سپس یک دو نقطه و بعد، دامنه‌ی یک سایت را بزنید و سپس یک فاصله (Space) بزنید و کلمات کلیدی خود را تایپ کنید، گوگل در سایتی که مقابل کلمه site نوشته‌اید دنبال آن کلمات کلیدی می‌گردد.
به طور مثال، فرض کنید می‌خواهیم در سایت آفتابگردان، دنبال مقالاتی بگردیم که درباره «تایپ فارسی» هستند. این عبارت را در گوگل تایپ می‌کنیم:
site:aftabgardan-cc.com تایپ فارسی
همانطور که می‌بینید، لازم نیست www را تایپ کنیم. (البته اگر تایپ کنید اشتباه نمی‌شود، بلکه فقط شاید نتایج کم‌تری پیدا شود)
برای مشاهده نتایج این جستجو اینجا کلیک کنید.
حالا شما برای تمرین، در سایت irna.ir دنبال عبارت «سفرهای استانی رئیس جمهور» بگردید.
مطمئناً وارد گوگل شده‌اید و در کادر جستجو این عبارت را تایپ کرده‌اید:
site:irna.ir سفرهای استانی رئیس جمهور
با این ترفند، خیلی سریع و ساده می‌توانید در صفحات مختلف یک سایت دنبال صفحه مورد نظرتان بگردید.
البته ابتدای مطلب گفتیم که گوگل، فقط صفحاتی از یک سایت را می‌شناسد و برای شما لیست می‌کند که قبلاً به آن‌ها سر زده باشد و در دیتابیس خود ذخیره کرده باشد.
عملگرهایی که در گوگل می‌توانید استفاده کنید، محدود هستند، بنابراین سعی کنید آن‌ها را به خاطر بسپارید و تمرین کنید تا در جستجو مهارت پیدا کنید. جستجوی خوب و سریع، یک هنر به حساب می‌آید.
[تصویر:  google_search_basics.gif]
مهم‌ترین عملگرها را همراه با نحوه‌ی استفاده از آن‌ها لیست می‌کنم:
عملگر inurl
url همان آدرس یک صفحه است و in هم که یعنی "در". اگر عبارت :inurl را در کادر جستجو درج کنید و کلمه‌ی خود را مقابل آن بنویسید، گوگل دنبال صفحاتی می‌گردد که این کلمه در آدرس (in url) آن‌ها باشد.
به طور مثال اگر در گوگل چنین چیزی را جستجو کنید:
inurl:aftabgardan
در اینصورت، صفحاتی لیست می‌شوند که در آدرس آن‌ها کلمه aftabgardan باشد. (به نتایج این جستجو نگاه کنید و به آدرس‌ها که به رنگ سبز هستند دقت کنید که همه، شامل کلمه aftabgardan هستند)
توجه: اگر بیش از یک کلمه در مقابل :inurl تایپ کنید، فقط کلمه اول برای آدرس در نظر گرفته می‌شود و بقیه کلمات، حکم جستجوی عادی را دارند (در متن صفحه جستجو می‌شوند) اگر می‌خواهید بیش از یک کلمه برای url در نظر بگیرید، می‌توانید از عملگر allinurl استفاده کنید.
توجه کنید که می‌توانیم این عملگرها را با هم ترکیب کنیم، مثلاً اگر بخواهیم فقط در سایت آفتابگردان دنبال صفحاتی بگردیم که آدرس ‌آن‌ها شامل کلمه type باشند، اینطور در گوگل تایپ می‌کنیم:
site:aftabgardan-cc.com inurl:type
عملگر intitle
کلمه title یعنی «عنوان». پس اگر در گوگل عبارت :intitle را تایپ کنید و کلمه‌ای را مقابل آن بنویسید، گوگل دنبال صفحاتی می‌گردد که در عنوان آن‌ها این کلمه وجود داشته باشد.
طبیعتاً عنوان یک صفحه، موضوع کل آن صفحه را مشخص می‌کند. پس اگر یک کلمه در عنوان یک صفحه باشد، یعنی آن مطلب در مورد این کلمه است... (پس به اهمیت این عملگر پی ببرید!)
فرض کنید می‌خواهید صفحاتی را بیابید که در عنوان آن‌ها کلمه «فارسی» باشد. شرط جستجو به این صورت خواهد بود:
intitle:فارسی
با شرط زیر، دنبال صفحاتی می‌گردید که کلمات «تایپ فارسی» در عنوان آن‌ها باشد:
1- اگر لیستی از صفحات را یافتید و مثلاً روی یکی از آن‌ها کلیک کردید و آن سایت بالا نیامد (یعنی موقتاً یا دائماً در دسترس نبود) در زیر گزینه مربوطه در صفحه جستجو، روی Cached کلیک کنید تا حداقل متن صفحه را که در گوگل ذخیره شده است مشاهده کنید (به تصویر بالا دقت کنید)... (نکته خیلی مهمی بود، ساده از کنارش رد نشوید)
2- فکر می‌کنید این دو شرط با هم چه فرقی دارند:
1- تایپ صحیح فارسی
2- "تایپ صحیح فارسی"
اولی بدون علامت نقل قول است و دومی داخل علامت.
دابل کوتیشن (Double Quotation) یکی از مهم‌ترین نکات در جستجو است. اگر عبارتی را داخل دابل کوتیشن قرار دهید، گوگل دنبال صفحاتی می‌گردد که این عبارت دقیقاً به همین صورت در آن صفحه وجود داشته باشد. یعنی مثلاً در مثال بالا، اول کلمه تایپ بیاید و بعد در کنار آن کلمه صحیح و بعد کلمه فارسی.
اما شرط اول دنبال صفحاتی می‌گردد که کلمات تایپ و صحیح و فارسی در آن‌ها وجود داشته باشد و برایش چندان مهم نیست که این کلمه در کنار هم باشند یا یکی در پایین صفحه و بقیه در جاهای دیگر و در مطالب دیگر!
پس شرط دوم، نتایج را به هدف نزدیک‌تر می‌کند.
بد نیست فرق دو جستجوی بالا را هم ببینید: جستجو با شرط اول - [url=http://www.google.com/search?hl=en&rlz=1B3GGGL_enIR287IR287&q="تایپ+صحیح+فارسی"&btnG=Search]جستجو با شرط دوم[/url]
البته گزینه اول، در هر دو حالت، سایت آفتابگردان است که این، خود نکته جالبی دارد که در حوصله‌ی این مقاله نمی‌گنجد.
3- یک جستجوگر حرفه‌ای برای یافتن نتیجه دلخواه، باید مدام محدوده‌ی جستجو را کوچک‌تر کند. با این تفاسیر، شما بگویید این شرط، چه صفحاتی را لیست می‌کند:
[url=http://www.google.com/search?hl=en&rlz=1B3GGGL_enIR287IR287&q=site%3Aaftabgardan-cc.com+intitle%3A"تايپ+صحيح+فارسي"+inurl%3Atype&btnG=Search]site:aftabgardan-cc.com intitle:"تایپ صحیح فارسی" inurl:type[/url]
4- اگر املای یک کلمه انگلیسی‌ را ندانستید، هر طور که در ذهن دارید تایپ و جستجو کنید. اگر اشتباه کرده باشید، گوگل صحیح آن را به شما پیشنهاد می‌دهد. مثلاً فرض کنید نمی‌دانید quotation را چطور می‌نویسند و تایپ می‌کنید: quatation گوگل به شما درست آن را نشان می‌دهد: اینجا کلیک کنید
 
دوست دار شما-پارسا کریم زاده

منبع : سایت آفتابگردان
نقل قول
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان